Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
27 postów 900 komentarzy

LEONARDO Da ✔inci

Leonardo da Vinci - Różne tematy. Ważne i Ważniejsze

Świat na krawędzi wielkiej wojny o skarby Morza Śródziemnego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Świat na krawędzi wielkiej wojny o skarby Morza Śródziemnego. Tureckie panowanie w rejonie Morza Śródziemnego.

 
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyobrażał sobie, że może podjąć wszelkie kroki polityczne i   pozostać bezkarnym. 

Erdogan miał dobrych nauczycieli - USA. 

 W ostatnich miesiącach Erdogan realizuje sprytny plan przechwytywania zasobów naturalnych już nie tylko Libii ale i Morza Śródziemnego w strefie zasobów należących do Grecji.

 Nie jest już tajemnicą, że Ankara współpracuje z tzw. Rządem Porozumienia Narodowego (PNC) Libii, który istnieje bo ustaliły tak państwa Zachodnie dla swoichi surowcowych interesów .

Turcja widząc okazję do czerpania surowcowych zysków, wysyła najemników i sprzęt wojskowy do Libii w Afryce Północnej.  Turcja staje się coraz bardziej zaborcza i agresywna.

Obecnie ma plany „przechwycenia” część zasobów Grecji.  Turcja nie ukrywa swoich zamiarów. 

  Niedawno turecka gazeta rządowa opublikowała wniosek o licencję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w pobliżu wysp greckich.

 Recep Tayyip Erdogan spotkał się również z szefem PNS Fayez Sarraj i powiedział, że strony planują prowadzić badania i wydobycie złóż ropy i gazu w basenie Morza Śródziemnego.

 Dla Grecji takie podejście Ankary i PNS jest wrogie.Zachowanie Turcji było ostatnio dość agresywne. 

 Grecy odpowiedzieli, że nie wykluczają starcia zbrojnego by bronić swoich praw. 

 

 

 

Reakcja Grecji.  

" Uważam, że jedynym sposobem, by Grecja poradziła sobie z takim zachowaniem Turcji, która generalnie ma skłonność do agresji, jest z jednej strony użycie całej swojej broni dyplomatycznej, a z drugiej strony zwiększenie siły odstraszającej sił zbrojnych "- powiedział minister obrony. Grecji Nikos Panayotopoulos.

Należy zauważyć, że Grecja zwróciła się już o pomoc do innych krajów europejskich. Unia Europejska może stanąć po stronie Greków, co doprowadzi do eskalacji konfliktu między stronami.

 

 

 

Chciwość Erdogana jest coraz wyraźniej i  bardziej brutalna, samo to że Turcja bez zgody Syrii czy ONZ wkroczyła na terytorium suwerennego państwa Syrii i ją okupuje świadczy że tak ze strony Rosji sojusznika Syrii jak i ze strony ONZ brak zdecydowanego działania przeciwko tureckim zapędom, ośmieliło bezkompromisowego agresywnego Erdogana do agresji w Syrii i w Libii i obecnie także bezprawnego panoszenia się na wodach w strefie ekonomicznej Grecji i wszędzie gdzie tylko chce.

 

 

 

Turcja obecnie to potencjalny zapalnik nowej wojny światowej ! Turcja to pilny uczeń amerykańskiej taktyki bezkarnych działań i okupacji cudzych ziem i stref ekonomicznych oraz rabunku cudzych bogactw naturalnych ... .


 Z Cyprem niegdyś uszło Turcji całkiem na sucho to i teraz liczy że Grecja poza krzykiem znowu odpuści.

Ciekawe po której stronie stanie wasal USA czyli poskojęzyczny rząd w Warszawie czy po stronie demokratycznej chrzescijanskiej Grecji czy po stronie gwałcicieli prawa międzynarodowego i suwerenności innych państw Turcji ? !.

A znając dotychczasowe działania antypolskich wazeliniarzy to bedą jak zwykle czekali na instrukcje z Waszyngtonu i z Tel Avivu a nawet z Brukselii.

Pacynki w Warszawie !  Żaden swój ruch, tylko tańczą jak te teatralne marionetki pociągane za sznureczeki ! Tak wygląda w rzeczywistości ich "suwerenna" Polska działająca w sprawach międzynarodowych wyłącznie pod dyktando USA .

 

KOMENTARZE

 • @Leonardo da Vinci
  Wystarczy że Grecja utworzy terytorium Kurdyjskie na jednej swojej wyspie i cały misterny plan Erdogana się zawali . Salut :)
 • @Autor
  "Pacynki w Warszawie! Żaden swój ruch, tylko tańczą jak te teatralne marionetki pociągane za sznureczki ! Tak wygląda w rzeczywistości "suwerenna" Polska pod dyktando USA". -

  --- O tej suwerenności głoszą nasi politycy, szczególnie PiS, a społeczeństwo to łyka.

  Pozdrawiam :)
 • Rosja ma problem.
  Rosja związała sobie ręce tym tzw "Turecki Potok”.
  Nie ma zbyt wiele manewrów gdyż Turcja jak Ukraina może szantażować Rosję że zamknie przepływ gazu.

  Poza tym Rosja ma jeszcze nie dokończony NS2 między innymi przez sabotaż Polski i Ukrainy oraz tych bałtyckich republik.

  Pozdrawiam :)
 • @zygmuntbialas 23:26:04
  Tak, oni (PiS) w szczególności szastają na lewo i prawo sloganami wolna Polska, suwerenna a uzależnili Polskę w sprawach polityki zagranicznej całkowicie od Stanów Zjednoczonych.

  Pozdrawiam serdecznie ;)
 • @Alfax 00:21:34
  //Nie ma zbyt wiele manewrów gdyż Turcja jak Ukraina może szantażować Rosję że zamknie przepływ gazu. //

  Już samo porównanie Turcji do Ukrainy jest dla turków obraźliwe.
  Turcy są zbyt mądrzy aby wyrzekać się zysku.
  Poza tym problemy Grecji i Turcji to problemy Grecji i Turcji.Nie należy w tak naiwny sposób stawać po stronie Grecji bo tam jest sytuacja podobna do naszej i innych europejskich państw;elita reprezentuje swoje interesy a nie narodowe.
  Pamiętam że w 2012 r po tym jak Unia europejska kazała cypryjskim bankom ukraść pieniądze klientów,miało dojść do jakiegoś ważnego porozumienia Grecja-Rosja i w ostatnie chwili z winy greckiego premiera nie doszło do podpisania owego porozumienia.
 • @ikulalibal 00:42:35
  "Poza tym problemy Grecji i Turcji to problemy Grecji i Turcji.Nie należy w tak naiwny sposób stawać po stronie Grecji bo tam jest sytuacja podobna do naszej i innych europejskich państw;elita reprezentuje swoje interesy a nie narodowe."

  Rosja była jakiś czas temu rozczarowana polityką grecką. Chyba zaczęła przesuwać ciężar wsparcia na stronę turecką. Jeszcze bardziej w Gruzji, gdzie mruga okiem do Turcji w sprawie Adżarii.

  Jest napięcie rosyjsko-tureckie w północnej Syrii, ale to Rosja traktuje jako osobną szachownicę. Nie każda gra musi być wrzucana do jednego worka.

  Jest taki styl polityki, bez urazów, bez oczekiwań, elastyczność, rozlewność z działaniem dostosowanym odrębnie do róznych teatrów. Tak jak płynie woda, tu się zatrzyma, w innym miejscy cofnie lub pójdzie na przód, wszystko w tym samym czasie.
 • @ikulalibal 00:42:35
  Nowy konflikt interesów między Rosją a Turcją to Libia. Jedni popierają rząd w Trypolis a inni ten z generałem Khalifa Haftarem i rządem w Benghazi.

  Salution ✔
 • @ikulalibal 00:42:35
  Ja uważam że naiwnie jest tak wierzyć Turkom jak i Ukraińcom.
  Turcy uciskają Kurdów a Ukraińcy mordują ludność w Donbasie.

  " Mądrość " Turków polega na tym, że nie liczą się ze słabszymi i brutalnie je sobie podporządkowują nie zwracając uwagę na protesty i konsekwencje. Więc jest to wątpliwa mądrość.

  Głupota Ukrainców polega na tym, że rzucają się z motyką na słońce i prowokują Rosję nie mając żadnych szans. Ta ich głupota skonczy się prędzej czy później podziałem czyli rozpadem na korzyść sąsiadów.

  Ale oba kraje igrają z ogniem który może doprowadzić do konfliktu globalnego.

  Grecja i Turcja jest w NATO. A mimo to już w przeszłości były między tymi dwoma krajami wymiany ciosów. Cóż to są za sojusznicy którzy mają skierowane armie na przeciwko siebie ?.

  Pozdrawiam :)
 • @Leonardo da Vinci 02:15:23
  No właśnie, Putin i Erdogan stoją po przeciwnej stronie barykady. W samej Syrii Rosja już wielokrotnie Turcję ostrzegła by nie wspierała terrorystòw a Turcy z tych ostrzeżeń nic sobie nie robią i uzbrajają terrorystów oraz bez karnie okupują Syrię.

  W Libii Turcy się zaangażowali w momencie jak gen. Haftar wspierany przez Rosję był u bram Trypolisu.

  Więc jawnie Turcja jest wszędzie tam gdzie Rosja ma swoje interesy i ją blokuje.

  Pozdrawiam :)
 • Haftar w Libii przegrywa
  Od czasu jak Turcja wysłała swoich najemników i sprzęt wojskowy to Haftar musiał się wycofać i odstąpić od szturmu na Trypolis.
  Stracił też dwie miejscowości i grozi mu utrata bazy lotniczej.

  Pozdr.
 • @Monaco 06:52:55
  Postępy GNA były cały czas wspierane przez Turcję, która bezustannie wysyła drogą lotniczą i morską wsparcie w postaci oddziałów dżihadystycznych najemników z północno-zachodniej Syrii oraz dostaw uzbrojenia i amunicji, a także rozmieszcza u wybrzeży Libii swoje okręty wojenne czy systemy obrony powietrznej w kluczowych obszarach znajdujących się pod kontrolą rządu z Trypolisu. Wsparcie ze strony Turcji okazało się w ostatnich miesiącach kluczowe do utrzymania ostatnich terenów na północno-zachodnim wybrzeżu Libii w rękach wojsk rządowych, a obecnie pozwoliło także na rozpoczęcie działań ofensywnych w celu odbicia utraconych terenów i przejęcie inicjatywy na froncie.
 • Turcja w Libii
  " Turcja wspierająca w Libii Rząd Jedności Narodowej (GNA) zdecydowała się zaangażować w Libii swoje siły powietrzne. W bazie w Misracie lądowały niedawno transportowe C-130 Hercules, przewożące tureckich najemników i broń. W przestrzeni powietrznej ogarniętej wojną domową Libii robi się więc coraz bardziej niebezpiecznie „
 • @Alfax 02:49:42
  "Więc jawnie Turcja jest wszędzie tam gdzie Rosja ma swoje interesy i ją blokuje."

  Turcja ma interesy sprzeczne z Rosją na określonych płaszczyznach, na innych płaszczyznach ma zbieżne albo wspólne.

  Wyobraźcie sobie grę na kilku szachownicach, w której uczestniczą dwaj gracze, na jednych wspólnie jako zespół, na drugich jako przeciwnicy.

  Jedna gra nie musi się kłócić z drugą. Turcja może wypychać Rosjan z Libii i jednocześnie współnie budować gazociąg i kupować broń. Rosja może opierać się na Turcji w wywieraniu presji na Gruzję, podczas gdy Turcja może robić umizgi do Ukrainy w sprawie Krymu.

  Pragmatyczne podejście do sojuszów i ich zmienianie może być wzbogacone selektywnym ich stosowaniem. I tak wielka korporacja może współpracować ściśle z drugą na jednym rynku, i ostro konkurować na drugim.
 • Skoro czarci pomiot
  na tym obszarze likwiduje Białą Europę - to siłą rzeczy musi wzmacniać Turcję - ot i cała tajemnica.
 • @Alfax 00:25:46
  "Tak, oni (PiS) w szczególności szastają na lewo i prawo sloganami wolna Polska, suwerenna...". -

  --- Większość Polaków to łyka, część wierzy, że takiej suwerenności to jeszcze nie było.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • Normalna polityka.
  Walka o własne interesy. Jak ten świat musiał podupaść, że ktoś się dziwi. Erdogan nie chrzani o jakiś prawach człowieka czy innej demokracji.
  A Europa podzielona jak zawsze. Tak jak Turcy szli w XV wieku. Bitwa pod Warną i nie dotarli Albańczycy Skanderbega. Zatrzymał ich Jerzy Brankovic, który akurat dogadał się z Turkami. Włoskie państwa miały swoje interesy i Europa nie wystąpiła. Gdy padał Konstantynopol, to w służbie tureckiej byli też europejscy najemnicy, jako eksperci.. I Zachód nie pomógł. Zresztą, różne postacie z dynastii Paleologów czy Kommenów z Trapezuntu grali "każdy na siebie".
  A była szansa pobić Murada a potem Mehmeda Zdobywcę. Sojusz Węgier, Albańczyków, Wołochów, Mołdawii, Włosi. Nawet cesarz i Francja pewnie by potrzebni nie byli. Wybitni przywódcy: Jan Hunyady, SKanderbeg, Branković. Ale zwykle każdy walczył sam lub w niewielkiej koalicji. Do tego można było dogadać się z najsilniejszym wodzem Turkmenów Uzun Hassanem i z Wielkim Karamanem. Poza tym, Mamelucy. Turcy (spadkobiercy Osmana, bo ludów tureckich jest dużo)) to bardzo zdolny politycznie i wojskowo lud. Zawsze potrafili wyzyskiwać okazje. I rozprawiali się zwykle z wrogami podzielonymi
 • @Alfax 00:21:34
  Turecki Potok czy NS są jak kije ..mają dwa końce.
  Te końce to zyski po obu stronach rury i na trasie rury.
  Można ruskich szantażować ..ale swoim kosztem rezygnuj`ac z taniego gazu.
  Tylko Amerykanie mają komfort szantażu Rosji blokadą NS II bo realizują tę blokadę kosztem swoich wasali np Polski.
  Wasal traci ale to hegemona mało obchodzi.
  Co innego Niemcy (coraz bliżej suwerenności od czasów II WS)
  oni czują biznes, zyski i wcale nie godzą się na uwalenie NS II.
  Taki wasal jak Polska (za sprawą PISu) nie ma takiego komfortu..tu poziom suwerenności jest na całkiem innym poziomie.
 • @Wican 10:10:16
  Według logiki nikt się tu nie dziwi, tylko stwierdzane są niestety fakty.

  Ja się niczemu w obecnych czasach nie dziwie no może jedynie mojej żonie że ciągle taka ładna i do tego mądra uczy matematyki :))))))).

  ✔ :))))))
 • @Oscar 17:05:21
  Te szachy mogą dla którejś ze stron być szach-mat. Oby ten przegrany zachował spokój dla dobra innych. A mam na myśli Gecję i Turcję.

  Turcy są nieobliczalni i skłonni do zbrodni, (ludobójstwo Ormian, Kurdów).
  Uważają się za 2 armię w NATO. Także Grecy muszą uważać.

  ✔ :)))
 • @zygmuntbialas 09:23:25
  Faktycznie "TAKIEJ ""suwerenności"" to jeszcze nie było ".

  Bardzo dobre określenie :))))


  Salution :)))) ✔
 • @Leonardo da Vinci 18:35:20
  To nie obecne czasy. Tak było zawsze. A Erdogan wraca do tradycji osmańskich w polityce. Chyba spacyfikował potomków przybłędów z Salonik (kolega Ikukalibal oświecił mnie kiedyś w kwesti pochodzenia niektórych Młodoturków, nawet na stronie ŻIH o tym jest wspomnienie), poradził sobie z "państwem rownoległym" Gulena (ten to siedzi w USA sobie) a teraz idzie na zewnątrz. Ale mało kto zna historię i turecką, stąd mało kto rozumie sposoby prowadzenia polityki tureckiej. Wygląda na wiarołomną, ale jakas logika w tym jest
 • @Leonardo da Vinci 18:43:06
  Masakry Ormian dokonali Mlodoturcy, często rękoma Kurdów akurat. Kurdowie tępili też Asyryjczycy (Kurdowie to notoryczni zbóje). A kolega Ikulalibal zwrócił kiedyś uwagę na pochodzenie tego towarzystwa.

  https://www.jhi.pl/psj/donmenczycy

  A Turcy są mocni i ich diaspora często przjeawia nastawienie mocno narodowe.

  https://www.youtube.com/watch?v=sQoMTdVYuKQ
 • @Wican 22:50:09
  Dzięki za dokładną informację o Turcji i Turkach.

  Jest Pan nauczycielem historii ?

  Salution :)) ✔
 • @Leonardo da Vinci 23:49:14
  Byłem. ALe jak wchodziliśmy do UE, to mnie wciskali na zbieranie młodzieży na Parady Schumana. A ja się stawiałem i w końcu po kilku latach nacisków, zrezygnowałem. Ale czasami lokalni proboszczowie umożliwiają też organizację pogadanek dla młodzieży. Bo od kilkunastu lat, przeszedłem na własną działalność ogrodniczą. Zbyt krnąbrny jestem na system. Na studiach zadzierzgnąłem sporo znajomości i mogłem pracować w IPN albo w OSW. Jednak ja nie potrafie się podporządkować gdy idzie o poglądy. Nie będę walił bezmyślnie w PRL, ZSRR czy Rosję. Nawet za ieniądze. Mam tam sporo kolegów, którzy podporządkowali się układom. Ale ciekawe rzeczy można się dowiedzieć. O gwałtach i co najmniej jednym morderstwie Jacka Kuronia. O Geremku. Ale nikt nie napisze ich porządnej biografii. Każdy się boi. A ja wycofałem się w zainteresowania średniowieczne najbardziej. Jednak stare znajomości utrzymuję. Niektórzy, których widzi sie w tv, to prywatnie ciekawi ludzie. Ale poszli na kolaborację z systemem. Ja tak bym nie potrafił. W prowincjonalnych parafiach jest sporo ciekawych księży. I mogę tam walić w PiS, w wyłudzaczy żydowskich, w banderowcówMogę bronić bohaterów pod Lenino. Jest jednak jeden temat tabu, a mianowicie Józef Piłsudski. I tego nie rozumiem, ale ci księża, twierdzą że to geniusz.
  A świat turecki lubię. Bo to jest ciekawe. Z różnych najeźdźców czy biczy bożych ze stepów, potężne i trwałe państwo to stworzyli Osmanowie i kiedyś Węgrzy. A przecież świat turecki sięga po Chiny. A gdzie państwa tworzone przez innych wojowniczych koczowników? Co zostało dzisia po Attyli, Temudżinie, Batu, Hulagu, Timurze (nie wszyscy, ich było więcej), Nadir Szahu.
  I czy kobiety w świecie muzułmańskim, acz arabskim, miały takie możliwości oddziaływania politycznego jak kobiety w świecie tureckim?
  A dzisiaj. Brat pracuje w Holandii i jak ma akurat szefa Turka to jest dobrze. Gorzej gdy nad nim jest Marokaniec czy Surinamczyk. A najgorzej, to inny Polak
 • @Wican 13:06:57
  Szacunek dla Pana wiedzy historycznej szczególnie dotyczącej Tuków.
  Ja dużo mniej wiem na ich temat, ale to co wiem to nie jest pozytywne.
  Zagranęli sporo terenów starożytnej kultury greckiej, oraz zagranęli ziemie Bizancjum łącznie z Konstantynopolem.

  " Upadek Konstantynopola (gr. Άλωση της Κωνσταντινούπολης, trb. Alose tes Konstantinupoles) – we wtorek 29 maja 1453 roku wojska Imperium Osmańskiego zajęły Konstantynopol. Zdobycie miasta oraz śmierć ostatniego cesarza bizantyjskiegoKonstantyna XI pociągnęły za sobą ostateczny upadek Cesarstwa wschodniorzymskiego. Zwycięstwo to dało Turkom panowanie nad wschodnim basenem Morza Śródziemnego i otworzyło drogę do podboju Europy powstrzymanego dopiero przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w roku 1683.

  Zdobyte miasto stało się stolicą Imperium Osmańskiego i pozostało nią do powstania republiki w 1923. Turcy zaczęli też stosować w odniesieniu do miasta nazwę Stambuł, która od 18 marca 1930 stała się jedyną oficjalną jego nazwą".

  Myślę że ich osiągnięcia w budowie tak niegdyś ogromnego imperium nie są chwalebne.

  Tylko podbijając Bałkany unicestwili ogniem i mieczem miliony ludzi, a ich wówczas fanatyzm religijny pod sztandarem muzułmanów uczynił wiele krzywd chrześcijańskim Słowiańskim Narodom.

  Dopiero Rosja (carska) wyzwoliła narody słowiańskie z pod jarzma tureckiego.
  Za co w podzięce Bułgaria odpłaciła przystąpieniem do paktu sojuszniczego z hitlerem przeciwko ZSRR.

  Salution ;) ✔
 • @ikulalibal 00:42:35
  Zgadzam sie.
  Nikt nie chcialby byc na miejscu Turcji.

  Ale.. Grecja, podobnie jak Polska zupelnie sie zeszmacila. To byl znakomity kraj. Zarowno kosciol jak i rzad swiecki puszczaja Grecje z torbami i pozwlaja wyprzedawac piekne wyspy greckie.
  Ja rozumiem, ze trudno byc odważnym na Morzu Srodziemnym, bo kowboje koniecznie chca wywolac wojne na Morzu Czarnym. Zdaje sobie sprawe z trudnej sytuacji różnych panstw w basenie Morza Srodziemnego.

  Nie bronie Turcji bo sie zbłaźnili w 1948 roku i bardzo pomogli w powstaniu panstwa Izrael (Turecki glos zawazyl) bo byli wsciekli na Arabow. Faktycznie, Araby daly Turkom w kosc ale nie wpuszcza sie wilka do kurnika.

  Nie wiem jaka jest rada.

  A na Cyprze jest baza brytyjska. Osobiscie uwazam, ze większe prawo do Cypru maja Turki niz Angole.
  I tak naprawde nie wiem o jakie skarby Morza Srodziemnego chodzi..

  Obecna Grecja jest niewiele warta. Pozwalaja na sprzedaż swoich wysp i pyskuja na Turcje.
  Wart Palac paca...
  Zdaje sie, ze stare lacinskie ostrzezenie nabiera znow aktualnosci: Timeo Danaos..
  I ja tez uwazam, ze problem Turcji z Grecja to jest ich klopot.

  A co do tego ma Warszawa to juz naprawde nie ma pojecia.
  Za te konszachty z bankiem cypryjakim i okradanie ropy irackiej w skandalicznym programie "Food for oil" - okradanie Iraku za ...wyzywienie?? i dranskie wiezienie Abu Graib - powiinny leciec glowy niektorych panstw zachodnich.

  Przy tych wampirach panstw zachodnich, to Erdogan jest oseskiem.
  I rozumiem, ze chodzi o rope ale cale Morze Srodziemne jest skandalicznie znaieczyszczone przed wszystkim przez Izrael.
  Izrael zaświnił Jordan i wybrzeże Morza Srodziemnego; teraz zajęli Wzgorza Golan; niedlugo zaswinia i Litani, syryjska rzeke i nikt sie nie bedzie oburzal.
  Na razie kowboje sie przyznaly, ze morzyli głodem Syrie. I chetnie beda to nadal robic.
  I teraz lobuzy kowbojskie obiecuja Syrii, ze zniosa im te wszystkie nielegalne, paskudne sankcje pod warunkiem, ze … Syria przestanie zwalczac Al Kaide i /ISIS!!!

  Ale taka łobuzeria jakoś nikogo nie interesuje.

  USA sie przyznaje, ze sa odpowiedzialni za glod w Syrii.
  The US Admits They Are to Blame for Hunger in Syria - Global ResearchGlobal Research - Centre for Research on Globalization
  https://www.globalresearch.ca/us-admits-blame-syrian-hunger/5715747

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY